top of page

Aktuality 2018-2019

 

Podzim 2019

Vkládám výběr fotek z podzimu. Mnohem více toho naleznete na facebooku či instagramu, kde to navíc doplňuji o aktuální informace. Stalo se toho za poslední dobu mnohé, tak jen ve stručnosti. Finanční úřad po mnoha měsících uzavřel prošetřování účetnictví a můžeme zase volně dýchat. Prý nekrademe :). Ze stavby je mnoho novinek - máme osazenou čističku, jednu nádrž na dešťovou vodu, dvě podstatně větší nádrže chytající vodu z drenáží, staví se krytá kruhová ohrada a kameníci udělali velký kus práce na domě i v přilehlém okolí. Uvnitř domu to už začíná nabírat reálného vzhledu. Osazují se zásuvky a světla. Velká část koupelen je již hotová a díky neskutečně šikovným obkladačům budou k vidění řemeslně skvěle zpracované kamenné rohy ve čtyřech speciálních koupelnách. Tak snad to někdo ocení :). Začátkem prosince se začnou pokládat dubové kartáčované podlahy. Meditárna (9x9 metru) má zprovozněnou krbovou vložku a nyní  řešíme s kamarádem umělcem výtvarné pojetí stropu tohoto kouzelného prostoru. Ovečky mají postavenou ohradu jen sami pro sebe a přestěhovali se od koní o kousek dál. Jehňátka díky tomu budou mít víc bezpečného prostoru po narození. Nechybí ani prostorný přístřešek, do kterého se budou moc chodit schovávat v případě špatného počasí. Začalo pár posledních terénních úprav pro tento rok. Hrubá úprava terénu pro terasu před chalupou a modelování svahu. Za pár dní se začne zpevňovat příjezdová cesta až do dvora. Teprve na jaře 2020 se vše bude dotahovat do finální podoby. 

Červenec 2019

Léto je v plném proudu. Místo povalování se někde u rybníka skoro nevystrčím paty ze Svaté Maří. Naštěstí mi teď hojně jezdí návštěvy a všichni nějak přiloží ruku k dílu - hlavně u zvířat, v lese a v domácnosti. Práce kolem stavby mám až nad hlavu a velké díky patří mojí milé mamince, která řeší věci, na které už nemám kapacitu. A pomáhá ve velké míře také psychicky. Stále mi připomíná, že zdraví máme jen jedno. A je to právě ona, která řeší stále trvající kontrolu z finančního úřadu. Za celou dobu podnikání jsme nezažili tak velkou a nepříjemnou šťáru, jako teď při stavbě tohoto areálu. Už po nás úřad šlape několik měsíců. Dokonce bez ohlášení přijely dvě úřednice přes půl republiky, aby si zkontrolovaly, zda reálně dům stavíme. Vždy když jim odpovíme na jejich žádosti o doložení určitých informací, najdou si další a další věci, do kterých šťourají. A naprosto nesmyslně. Musím kopírovat zápisy ze stavebního deníku firmy, která nám dům staví. Musím dokládat, proč mám v účetnictví řetěz na motorovou pilu (a dalších potřebných věcí pro práci v lese a v areálu domu). Už dávno proklepli všechny (!!!) řemeslníky a dodavatele materiálů, kteří nám něco v uplynulém roce fakturovali. A protože stále nemůžou najít nic, tak po nás chtějí víc a víc nesmyslné informace k doložení. Teď chtějí zpochybnit faktury našeho projektanta .... Od té doby, co je u vlády jeden nejmenovaný pán, tak mají někteří podnikatelé ze života peklo. Ale my to dáme, my se nedáme :)

A protože nestačím fotit, jsem ráda, že mi kamarád udělal video celého rozestavěného areálu z ptačí perspektivy! Samozřejmě nechybí ani záběr na zvířátka z farmy :)

Červen 2019

I přes mnohé komplikace stále stavíme. Okna jsou už na svém místě, dřevěné venkovní opláštění také, teď se zatepluje a brzo bude i fasáda. Garáž se sedlovnou už je postavená. Vnitřek domu má velké zpoždění, ale pořád věřím tomu, že do konce roku už budou položené dřevěné podlahy a budou hotové obklady. Tak, aby se po novém roce mohl stěhovat nábytek. V tuto chvíli máme totiž vysekanou elektriku bohužel pouze pro horní patro. A protože podlahové topení nemůžeme dělat dříve než budou omítky, tak se to celé prodlužuje a prodlužuje.... To je tak, když se začne stavět barák bez dokončené stavební dokumentace, nejsou řádně sepsané smlouvy o termínech a případných pokutách se všemi zúčastněnými.... A aby toho nebylo málo, tak nám teď věnuje maximální péči finanční úřad, který má nejspíš pocit, že nemáme nic lepšího na práci, než mu všemožně dokazovat, že neokrádáme stát. Kontrola z finančního úřadu je tak brutální pro všechny zúčastněné, až je to k smíchu... Ale my se neposereme a dáme to :)

Březen 2019

Hip hip hurá! Už nám neteče do baráku! Je půlka března a pokládá se krytina na novou část budovy, a poté bude následovat napojení na starou část, výměna původní krytiny a úprava starého krovu a posledního vikýře. Hrubá stavba je již hotová a celkově se moje nálada začíná zásadně lepšit. Plánovat totiž rozvody elektriky, vody a dalších technických záležitostí, nebyla procházka růžovou zahradou. A to zvlášť, když předtím musím navrhnout interiéry celého domu tak, aby vše vzájemně navazovalo. Do té doby jsem stavěla tak maximálně hrady z písku na pískovišti, takže když se koncem února dostavilo psychické týdenní zhroucení (jojo, plakal jsem i během nákupu v Lídlu či na poště), nebylo se ani čemu divit. 

Ač teprve jaro lehce klepe na dveře, ptáci zde zpívají už od zimy celý den tak intenzivně, až se mi tomu nechce věřit. I když prší, stále je slyším a užívám si toho, o čem jsem dřív, v bytě paneláku, mohla jen snít. Zvířata na farmě jsou šťastnější než kdy dřív, jejich nový domov si stále všemožně vychutnávají, prozkoumávají ho a radují se z něho. Především oslíci často běhají a dovádí, což pro tyto líné tvory není zcela obvyklé. 

Už to bude určitě lepší a lepší.... Můj vysněný dům stojí, a teď je třeba začít tvořit všechny ty krásy uvnitř i venku. Jupíjou :). Což nemění nic na tom, že je to sakra velká dřina a job na full time ;)

Únor 2019

Po roční pauze, se dveře mého domova otevřely pro přátelské setkání za zvuku bubnů, v rytmu tance a spolutvoření. Navíc jsme si mohli jako novinku užít všichni i péči o zvířátka na farmě. Fotky a bližší info o této akci můžete nalézt ZDE na tomto odkazu

bubnovani unor.jpg

Prosinec 2018

Koncem listopadu jsem stěhovala sebe a celou farmu na Svatou Maří. Celý den nám svítilo sluníčko, i když bylo pod nulou. Večer už bylo -12°C. Poprvé po dlouhé době jsem se o svá zvířata opravdu bála. Stále se potila a nervózně sledovala kde se to ocitla. Předtím všichni žili vedle dálnice, teď jsou v místě kde auta nejsou vůbec slyšet a navíc mají ve výběhu tolik stromů, keřů... no prostě divočina! Nejdéle a nejhůře to nesl bílý poník Snoopy. Ten se v těch největších mrazech potil a hycoval skoro pět dní. Stále se válel ve sněhu, aby se ochladil. Po měsíci se už všichni aklimatizovali a je na nich vidět, s jakou oblibou čas tráví v křoviskách, kterých je ve výběhu požehnaně. Podle jejich spokojenosti bych řekla, že jsem jim dokázala vytvořit bydlení jejich snů :).

Bohužel se nepodařilo dát novou část stavby pod střechu do konce roku. Tak jsem zvědavá, zda bude leden úspěšnější.... Prozatím jsem se alespoň koncem prosince chodila kochat výhledy z budoucích oken pokojů a meditárny směrem do výběhu na zvířata. Věřím tomu, že se si budou návštěvníci Maří užívat tak blízký kontakt s nimi, jaký jsem jim přichystala. A moje zvířecí banda, která velice silně miluje lidský kontakt, se už těší na první návštěvníky :)!

Podzim 2018

Na Maří jsem si užívala především úžasně zelené a bzučivé léto. Ale letošní podzim vykouzlil mnoho barevných kombinací podtrhnuté velice častým modrým nebem. Bylo to opravdu kouzelné... 
Stavba přístřešku pro zvířata + seníku je v plném proudu, už takhle máme se stěhováním zvířat velké zpoždění. Nervy na stavbě začínají pracovat v rámci celé mojí rodiny víc a víc... Aneb, co nás nezabije, to nás posílí. Se prý říká. Tak snad nás to nezabije...

Září 2018

Základy pro stodolu/seník + přístřešek pro zvířata jsou hotové a začátkem října může začít jejich stavba. Koně mají téměř připravené celé oplocení ohrad. Tak to vypadá, že budou mít zvířata dřív hotové bydlení, než já sama! V mém bytě už stojí sice skoro dokončená kachlová kamna, ale to zatím vše. Okna se budou dávat začátkem října a podlaha až koncem října projde zkušebním testem podlahového topení. Do té doby nemůžeme nikde pokládat dřevěné podlahy. 
Zato už se nemusím bát deště, nová střecha na zrekonstruované části domu je již téměř hotová. Začíná se v podkroví postupně budovat hrubá stavba pro byt pro správce a mojí masérny. 
Nová část budovy je také v plném proudu výstavby. Základ pro kotelnu a menší wellness v přízemí je hotov, meditárna má  obvodové zdi a je možnost se v ní pokochat výhledem do údolí skrz budoucí velká francouzská okna.
Les napadený kůrovcem je již vykácený a dříví najde uplatnění při stavbě seníku s přístřeškem a nových krovů střechy. 

Červenec + srpen 2018

Nová část budovy už má nejen základy, ale už roste pomalu k nebesům :). Starší část, která se rekonstruovala a přestavovala, už má za sebou nové rozvody elektriky a vody. Omítky jsou nahozené a brzo se bude pokládat podlahové topení. 

Zjistili jsme, že se v našem krásném smrkovém lese nad domem zabydlel kůrovec, a bohužel se mu les zalíbil natolik, že celý les budeme muset vykácet :(. Trošku nám to zkomplikovalo situaci, ale my se nevzdáváme, a les v příštím roce vysadíme nový!

Červen 2018  

První menší komplikace se už objevily, ale vše se rychle řeší a jede se vždy aktivně dál. Rekonstrukce staré části budovy a zároveň výstavba nové části běží na plné obrátky

Duben 2018

Začátek terénních úprav, rozebírání stodoly

Do března 2018

se vyřizovala všechna povolení, tvořila se stavební dokumentace, oslovovali řemeslníci, řešil se výběr vhodných materiálů. 

bottom of page