Zvířata na farmě

Dovolte mi představit celou naší početnou zvířecí bandu, která se skládá z menších koní, poníků, oslíků, oveček a koz.  Samozřejmě nechybí ani pes a kočky, bez těch by farma nebyla farmou :). Všechno kolem zvířat zařizuji já, Anička. Pro návštěvníky dvora Svatá Maří budu nabízet prožitkové setkání se zvířaty - seznámení se zvířaty, péče o ně, putování se zvířaty po okolní přírodě. 

 

Zvířata jsou velice inteligentní. Mají svůj vlastní způsob komunikace, kterému lidé z města v dnešní době často nerozumí. Velice ráda vám předvedu, že není těžké jim porozumět a mluvit jejich řečí, aby došlo k vzájemnému pochopení.

Lassie

Říká se, že nejvěrnější přítel člověka je pes. A musím souhlasit. V roce 2012 jsem si přivedla z útulku domů tuto úžasnou fenku belgického ovčáka - tervueren, která je se mnou téměř neustále. Dříve se mnou všude cestovala, teď však nejraději lenoší doma v obýváku. Je to velký hlídač, takže se nemusím bát, že by mě v noci někdo ukradl :). Dříve byla velice úzkostná a nerada se mazlila s cizími lidmi. Dnes je to však starší milá dáma, která si pro pohlazení přijde naprosto ke každému. Hůře vidí a slyší, ale lásky má na rozdávání víc než dost :)

IMG_0288.JPG

Elí

Mladá fenka belgického ovčáka - opět tervueren. Stejné plemeno jako je Lassie, jen bude v dospělosti menší. Záměrně jsem vybírala fenku z chovu zaměřeným na pasení ovcí, abych si mohla splnit jeden z mnoha snů a mít pracovního psa ke zvířatům. Elí se narodila 1/6/2018 na den dětí, a asi možná díky tomu se pořád usmívá a chce si hrát. Je to úžasná parťačka, která miluje lidskou společnost, ale není na ní závislá. Je to mladá, sebevědomá psí slečna, která mi pomáhá na farmě při práci s ovcemi. Miluje společnost dalších zvířata okolo sebe.

Máří-29-201112.jpg
Sv_Maří (21).jpg

Rebeka

Rebeka je rozverná kobyla plemene welsh cob. Pokud na ní jedu na vyjížďku do lesa, dává mi často najevo, jak ráda by běžela. Ideálně hodně rychle! Pokud na ní však posadím malé dítě, jde pomalým a rozvážným krokem. Pečlivě se stará o jezdce začátečníky, ať už děti nebo drobnější ženy. Je to ideální koník pro jezdce do 70 kg.


Po narození jejího hříběte se celkově zklidnila a s velkým nasazením je ve stádě alfa kobylou, která rozhoduje naprosto o všem. K lidem je však velice pozorná a vstřícná.

 

Mia

Mia se narodila Rebece v květnu 2018. Je to první odchované hříbě na farmě!

Mia je sebevědomá kobylka, stejně jako její máma a táta. Zatím objevuje všechno zajímavé, co svět nabízí. Miluje kontakt s lidmi a užívá si drbání kožichu :). Tři roky si může volně užívat dětství a teprve potom jí začnu připravovat pod sedlo a k práci s lidmi. Jsem zvědavá, jaké kvality mi nabídne. Zatím se do všeho hrne po hlavě, chce vše zkoumat a u všeho být jako první.

eric.jpg

Eric

Eric je mladý valach plemene irský cob, dovezený z irských pastvin. Přijel jako nepopsaný list papíru a po trpělivé společné práci nyní spolehlivě nosí na svém hřbetě i nejmenší (2 leté) děti, tahá s chomoutem vše co je třeba a teď už vozí i lidi na výlety s vozíkem. Eric je neskutečný pracant, který je rád ve společnosti lidí. Je ideálním koněm pro zrychlené lidi, kteří se chtějí uvolnit a zameditovat si. Eric totiž nikdy nic nedělá zbytečně rychle a je velice rozvážný. Je to neskutečně citlivý obr, který vám ochotně splní každé vaše přání. Nemá rád prudké a násilné zacházení, to potom rychle utíká od člověka pryč. Naopak miluje pomalé hlazení kožichu a dlouhé hřebelcování. Eric v tuto chvíli uveze jezdce o váze 70 kg, ale až dospěje a zesílí, uveze jezdce klidně i o 20 kg těžšího. 

Snoopy

Snoopyho mám z celé party nejdéle. Je to valach plemene mini-appaloosa. Ve stádě je to občas pěkný divoch, k lidem se však chová velice klidně a přátelsky. Je to ideální poník pro děti do 4-9 let. Absolvoval se mnou několik výletů do lesní školky, dětského domova a do azylového domu pro matky s dětmi. Jen tak ničeho se nebojí, je odvážný a zároveň k dětem velice pozorný.

Máří-17-201112.jpg

Lili

Lili je o rok starší sestra Snoopyho, plemene mini-appaloosa. V roce 2016  jsem viděla inzerát, že se prodává sestra Snoopyho a ještě ten den jsem jí rezervovala ke koupi. Od té doby u mě prožívá prázdniny. A to doslova! Když jsem jí dovezla domů, stranila se lidem, byla nedůvěřivá a celkově neochotná spolupracovat. Po mnoha měsících volna a pravidelného mazlení začala sama lidský kontakt vyhledávat. Nyní je to milá a citlivá kobylka, která upřednostňuje introvertní děti. Ráda povozí děti od dvou let.  Často za mnou ve výběhu nenápadně přijde s prosíkem, abych jí podrbala na břiše a na krku:)

karina_edited.jpg

Karina

Karinu jsem dostala darem od pána, který se už o ní nemohl dál starat. Je to oslí dáma ve středním věku, která je vyšší než běžní oslíci zde v ČR. Uveze jezdce do 60 kg.  Umí tahat i dvoukolovou sulku! Karina je ten nejmilejší oslík, kterého jsem kdy poznala. Ráda se mazlí, na oslici je víc než trpělivá a zároveň pracovitá. Je ideální i pro menší i větší děti, ráda komunikuje i s dospělými. Má za sebou moc krásnou zkušenost s autistickými dětmi, pro které byla velkou oporou. Je prostě takový všestranný rodinný osel :)

 

Máří-54-201112.jpg

Gert

Geert byl úplně první osel, kterého jsem si pořídila. Je to mladý rošťák, který když vidí lidi, chodí za nimi jako pejsek. Chce být s lidmi a ideálně pořád mazlen a milován :). Zatím ho nenechávám s cizími lidmi o samotě, dřív vymýšlel lumpárny... teď už to vypadá, že snad dospěl a je klidnější. Rád se nechá od kohokoliv vyhřebelcovat. A drbání, to miluje!

S Karinou jsou nerozluční kamarádi a nehnou se od sebe :)

Micina

Kdysi dávno na farmu přišla černo-bílá kočka bez ocasu, plná blech, nemocí a špinavého kožichu. Byla odvážná a chtěla se kamarádit, přestože jí občas proháněla moje fenka Lassie. Zabydlela se, uzdravila se, já jí odblešila, jen ocásek nedorostl :). 

Žila na farmě  4 roky, dokud jí nepřejelo auto :(. Měla několik koťátek. Jedno z nich, nyní už dospělá kočka, žije v domě mých rodičů. Než jsme jí nechali vykastrovat, měla koťata. A jedno z nich, dnes už dospělá čičina, dnes se mnou žije ve Svaté Maří. Vnučka mojí první první úžasně vděčné miciny :).... jo a její nejlepší kámoška je fenka Elí, ke které se jde každý den přitulit!
 

Vrnda

Přinesl mi jí řemeslník ze stavby s tím, že hledá kotěti nový domov. Je to pěkný rozmachánek a nejraději se válí s hafany na matraci. Když jí pohladíte, vrní jako o život. Hlasitější kočku jste určitě ještě neslyšeli ;)

Ovečky a kozy

Josefína - kříženka kamerunské ovce, miluje mazlení a žrádlo. Dává nádherná jehňata

Matěj - syn Josefíny, ničeho se nebojí a je schopen kvůli pomazlení lidi doslova pronásledovat 

Quentin - holandský kozlík. Místní maskot, který na sebe nikdy nenechá sáhnout :)

Magdalenka- kamerunská ovce, která si často žije svým vlastním životem.

Kamil - kamerunský beran. Miluje dlouhé mazlení a už podle jeho obézního vzhledu je jasné, že nadevše miluje i žrádlo

Bohdanka - kamerunská ovečka, která miluje drbání kožichu

Beruška - kříženka, která vzhledem jediná ze stáda připomíná "pravou a nefalšovanou" ovci. Dostala jsem jí od sousedů s tím, že když si jí nevezmu já, tak nejspíš skončí v klobásách.... no tak je tedy u mě :)

Milouš - plemenný kamerunský beran s velice klidným a milým charakterem. Ač by se rád nechal pomazlit, není to možné. Jakýkoliv fyzický kontakt s beranem zásadně zvyšuje šanci k počátku trkání, které mnohdy končí napadením člověka a velkými zdravotními problémy. NIKDY PROTO NEHLAĎTE PLEMENNÉ BERANY, I PŘESTO, ŽE SE TVÁŘÍ VELICE PŘÁTELSKY. Náš beran nikdy zatím netrkal, prosím, respektujte proto zákaz hlazení.

(všechny kozlíky a beránky, kromě plemenného berana Milouše, máme kastrované. Je to jediný způsob, jak můžou společně v klidu žít bez rivality a případných úrazů. Zároveň jsou to vhodní mazlíci pro děti - netrkají a trkat nezačnou :) )

beruška.jpg

Kde bydlí zvířátka z naší farmy?

U nás se mají zvířátka blaze :). Hlavní výběh s mnoha stromy a přírodními úkryty má 1,5 ha. Je rozdělen na tři části a první jeho část je přímo vedle příjezdové cesty, takže na zvířátka uvidíte jakmile k nám přijedete... pokud tedy nejsou právě schovaná na druhé straně za kopcem. Během zimního období je zde celé stádo - tři koně, dva poníci a dva oslíci. K dispozici mají veliký přístřešek, který v zimě slouží jako úkryt před větrem a nepřízní počasí. Od jara do podzimu se stěhují koně na letní pastvinu o rozloze 4 ha. Poníci a oslíci zůstávají celoročně v hlavním výběhu. 
V areálu máme také zimní výběh pro ovečky, kde mají svůj klid a bezpečí pro porod jehňat. Od jara do podzimu je výběh otevřen a můžou chodit volně po celém areálu. Nejvíc času tráví na letní pastvě s koňmi, které vnímají jako svoje ochránce a kamarády. 

vybeh%20pro%20kone_edited.jpg
PC171310.JPG
.
.
.
.